Din kurv er lige nu tom!
Artnovion Flat Tox Absorbent | Jan Morel Design

Kontakt os
Flat Tox-serien er et design, der er opstået i et samarbejde mellem Jan Morel og Artnovion.
Flat Tox er et absorberende akustikpanel beklædt med akustisk stof. Panelet behandler effektivt de første refleksioner samt et bredt frekvensområde, så efterklangstiden i rummet bliver reduceret markant.
Flat Tox fås i flere forskellige størrelser og farver, så du har friheden til at indrette dit lydstudie på bedste vis!
Produktdetaljer
- Kontrol af første refleksion
- Reduktion af efterklangstiden
- Reduktion af stående lydbølger
- Udvidet absorption af mellem- og lavfrekvenser
Forskellige varianter
Flat Tox tilbydes i fem forskellige dimensioner:
Flat Tox SQR: 595 x 595 x 60 mm
Flat Tox RCT: 595 x 1190 x 60 mm
Flat Tox Dimi S: 297 x 595 x 60 mm
Flat Tox Dimi M: 297 x 892 x 60 mm
Flat Tox Dimi L: 297 x 1190 x 60 mm
Dokumenteret effekt
Akustikpanelerne fra Artnovion giver ikke blot dit hjem en æstetisk udsmykning – de giver en veldokumenteret, high-performance effekt på akustikken i rummet, hvor de er installeret.
Type: Absorbent
Absorptionsområde: 350 Hz – 8000 Hz
Akustisk klasse: B | (aw) = 0,95
Test akustikken i dit hjem
Med appen Impulso Lite har du mulighed for at måle den akustiske respons i dit rum ved hjælp af din iPhone eller iPad. Du kan visualisere den målte efterklangstid (RT) i oktavbåndet og derefter simulere, hvordan den akustiske respons i dit rum vil blive forbedret, når du tilføjer Artnovions akustiske produkter. Du skal blot indtaste rummets dimensioner og vælge det type rum, som du designer til. Appen fortæller derefter, om dit rum opfylder den forventede RT, og du kan udvælge Artnovion produkter for at optimere responsen i overensstemmelse hermed.
Er du arkitekt?
Så prøv Artnovions akustik app til iPhone eller iPad specielt udviklet for arkitekter: Impulso Architect app
Læs mere om Artnovion her eller se mere på Artnovions hjemmeside – vi forhandler hele Artnovions sortiment!
Flat Tox tilbydes i 5 forskellige varianter:
Flat Tox SQR
Dimensioner: 595 x 595 x 60 mm
Vægt: 1,84 kg
Flat Tox RCT
Dimensioner: 595 x 1190 x 60 mm
Vægt: 3,44 kg
Flat Tox Dimi S
Dimensioner: 297 x 595 x 60 mm
Vægt: 1,6 kg
Flat Tox Dimi M
Dimensioner: 297 x 892 x 60 mm
Vægt: 2,4 kg
Flat Tox Dimi L
Dimensioner: 297 x 1190 x 60 mm
Vægt: 2,42 kg
Farve: Vælg imellem 12 forskellige farver i velour
Brandklasse: FG: Møbelklasse (Furniture Grade)
Materiale:
- Akustisk stof i nervøs velour
- Strukturel ramme af krydsfiner af maritim kvalitet
- Akustisk skum med kalibrerede celler
Montering:
Panelerne har et integreret fastgørelsessystem.
Flat Tox SQR + Dimi S sælges i pakker a 6 stk. paneler
Flat Tox RCT sælges i pakker a 4 stk. paneler
Flat Tox Dimi M + Dimi L sælges i pakker a 8 stk. paneler

Flere produkter
Se flere produkter hos Artnovion - vi forhandler hele sortimentet

Impulso Acoustics App
Akustisk app med høj nøjagtighed - test akustikken i dit hjem

Impulso Architect App
Akustisk app med høj nøjagtighed specielt udviklet for arkitekter/byggeri
Har du behov for råd og vejledning?
Vi har en stor viden og erfaring indenfor den høretekniske og akustiske verden. Vores eksperter står klar til at vejlede dig om høreteknik, integration til dine høreapparater/CI, akustik, lydregulering m.m. Du er altid velkommen til at kontakte os for vejledning om produktvalg, teknisk rådgivning eller bestille teknikerhjælp til installation.